Strona główna > Informacje i porady > Budownictwo ekologiczne

Budownictwo ekologiczne

Budownictwo ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród nabywców nowych domów i mieszkań. Zastosowanie proekologicznych rozwiązań nie tylko jest zgodne z naturą, ale pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji w porównaniu z budownictwem tradycyjnym.

Dom ekologiczny

budownictwo ekologiczneDom ekologiczny to dom wybudowany przede wszystkim w zgodzie z otaczającym środowiskiem. W procesie jego budowy korzysta się z naturalnych materiałów i surowców, które są dostępne w danym regionie. Dom ekologiczny to z reguły dom o niskim zapotrzebowaniu na energię. Do jego funkcjonowania, oświetlenia i ogrzewania wykorzystuje się w jak największym stopniu odnawialne źródła energii. Takich typowych domów ekologicznych nie ma jeszcze zbyt wiele, ale deweloperzy już dziś stosują wiele z tych rozwiązań i starają się, żeby ich budynki i osiedla były jak najbardziej proekologiczne.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie

Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez deweloperów należą:

  • Panele fotowoltaiczne
  • Ładowarki do samochodów elektrycznych
  • Energooszczędne oświetlenie
  • Zbiorniki na wodę deszczową
  • Usytuowanie budynku względem stron świata
  • Bujna roślinność na osiedlach

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne obniżają rachunki za prąd. Pozyskana w ten sposób energia jest czysta, wydajna i tania. Deweloperzy coraz częściej montują panele fotowoltaiczne na dachach budynków lub odpowiednio przygotowują instalację umożliwiając zamontowanie ich w przyszłości. Na osiedlach mieszkaniowych panele dostarczają prąd w częściach wspólnych. W domach jednorodzinnych pozwalają na znaczne obniżenie konieczności korzystania z prądu z elektrowni.

Ładowarki do samochodów elektrycznych

Wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowują w garażach lub przy domach jednorodzinnych stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Ten trend na pewno będzie rósł w przyszłości. Już teraz wiele osób przy zakupie domu lub mieszkania zwraca uwagę na możliwość podłączenia samochodu do sieci elektrycznej.

Energooszczędne oświetlenie

Deweloperzy coraz częściej montują w częściach wspólnych oraz przed budynkami energooszczędne oświetlenie w postaci lamp LED. Tego typu oświetlenie pobiera mniej prądu, przez co jest dużo tańsze i bardziej przyjazne środowisku.

Zbiorniki na wodę deszczową

Zbierana deszczówka może zostać wykorzystana do podlewania ogródków, patio albo nawet do spłukiwania toalety. Dzięki temu zmniejsza się pobór wody i wysokość rachunków.

Usytuowanie budynku względem stron świata

Odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata i zastosowanie dużych przeszkleń zapewnia naturalne doświetlenie budynku. Dlatego dobrze rozplanowany układ pomieszczeń oraz okien pozwala uniknąć doświetlania sztucznym światłem Przekłada się to na oszczędność energii oraz zmniejszenie comiesięcznych rachunków dla mieszkańców.

Bujna roślinność na osiedlach

Roślinność na osiedlach przestała być tylko modnym dodatkiem. Już na etapie projektowania dba się o to, aby przyszli mieszkańcy czuli się komfortowo i byli otoczeni przyrodą. Na terenie osiedli powstają więc trawniki oraz nasadzenia drzew i krzewów. Oprócz otaczającej zieleni pojawiają się także domki dla ptaków i owadów. Dzięki tym rozwiązaniom osiedla bardziej wpisują się w otaczające środowisko.

Nasze inwestycje

W naszych inwestycjach stosujemy różne rozwiązania proekologiczne, do których należą między innymi:
– ładowarki samochodów elektrycznych (w przypadku domów)
– instalacje pod fotowoltaikę na życzenie klienta
– nasadzenia drzew

Zobacz nasze inwestycje: Osiedle MagentaOsiedle Magenta (etap 2)Zaciszny Lipków